- Վերահաստատել անձնական և կառույցային գիտելիքների որակավորում
- Ապահովել մասնագիտական գործողությունների համապատասխանությունը ՀՀ օրենսդրությանը և միջազգային ստանդարտներին
- Ապահովել թափանցիկ և օբյեկտիվ գնահատում
Քննությունը կազմակերպվում է թափանցիկ, հանրային և վերահսկելի ձևաչափով՝ բացառելով քաղաքական կամ տնտեսական կողմնակալությունը:
2. Ո՞վ կարող է մասնակցել Տուրմիության քննություններին
Քննությանը կարող է մասնակցել զբոսաշրջության ոլորտում աշխատանքային փորձ ունեցող, սկսնակ կամ որևէ փորձ չունեցող ՀՀ և օտարերկրյա ցանկացած քաղաքացի։
Մասնակցությունը սկսվում է գրավոր դիմումի ներկայացմամբ Տուրմիության նախագահին՝ ներկայացնելով անձնական տվյալները և մասնագիտական փորձը:
3. Ի՞նչ չափորոշիչներով են անցկացվում Տուրմիության քննությունները
- Քննությունների բովանդակությունը ձևավորվում է Հայաստանի Հանրապետության ճանաչված ակադեմիական և կրոնական հաստատությունների չափորոշիչների հիման վրա՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիա, Երևանի պետական համալսարան, Հայաստանի պետական մանկավարժական համալսարան, Ազգային ագրարային համալսարան, Գյումրիի պետական մանկավարժական համալսարան:
- Օգտագործվում են միայն պաշտոնապես հրատարակված դասագրքեր, ձեռնարկներ և գիտական հոդվածներ, որոնք հանրայնորեն հասանելի են:
- Քննությունները չեն ենթարկվում քաղաքական, տնտեսական կամ որևէ արտաքին կողմնակալության:
- Միաժամանակ կիրառվում է Տուրմիության ընտրված չափորոշիչների համակարգ, որը համապատասխանում է ոլորտի լավագույն պրակտիկային:
4. Որո՞նք են քննական առարկաները
Տուրմիության մասնագիտական քննությունը ներառում է հետևյալ հիմնական առարկաները.